úterý 11. března 2014

O nás


Kdo jsme? Autentičtí pokračovatelé Schultzovy metody autogenní trénink

V rámci Sekce pro hypnózu PS ČLS JEP vznikla na jaře 2013 Pracovní skupina pro autogenní trénink. Garantem se stal Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl. Skupina je složena z klinických psychologů a lékaře (Mgr. Šárka Bezvodová, PhDr. Karel Gawlik, PhDr. Pavel Humpolíček, PhD.,  MUDr. Zdeněk Kaplan, Mgr. Lenka Procházková a Mgr. et Mgr. Veronika Víchová). Hlavním cílem je osvěta v rámci tradiční evropské relaxační metody „Autogenního tréninku“ dle J. H Schultze. Od ledna 2014 nabízíme kurzy Autogenního tréninku (schválené AKP a ČAS) od základního stupně přes vyšší stupeň až k návazným relaxačním technikám a imaginacím. Pro absolventy je pak určen kurz Autogenní trénink- práce s klientem.  Pro lékaře a psychology pak kurz lektorský.
U příležitosti 130. Výročí narození J.H. Schultze si Vás dovolujeme pozvat 20.6.2014 na konferenci věnované Autogennímu tréninku a relaxačním metodám s názvem: „Autogenní trénink- cesta relaxace a imaginace“.

Jedinečnost kurzů autogenního tréninku (AT)
  • Preference autosugestivního způsobu nácviku AT dle Schultze(samostatný nácvik v mezidobí s metodickým vedením lektorů)
  • Skupinová hypnóza usnadní a urychlí nácvik a osvojení AT
  • Skupinový „sharing“ podporuje efekt nácviku
  • Odbornost je zaručena dlouholetými klinickými zkušenostmi lektorek a lektorů s hypnózou a autohypnózou a garancí výboru Sekce pro hypnózu PS ČLS JEP.



Pracovní skupina autogenního tréninku Sekce hypnózy PS ČLS JEP
Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl, CSc. (1932)- Garant
Nestor české psychoterapie a hypnoterapie, klinický psycholog v PN Kroměříž. Od roku 1970 pořádá každoročně týdenní  kurzy hypnózy  pro lékaře a klinické (příp. poradenské) psychology v Psychiatrické léčebně v Kroměříži. Kvalitní informace nabízí  monografie S. Kratochvíla „Klinická hypnóza“, která vyšla v roce 2009 v  nakladatelství Grada ve 3. aktualizovaném vydání.. (1. vydání z roku  1990  získalo  cenu předsednictva České lékařské společnosti.) V témže nakladatelství vyšla v roce  2011 výzkumně zaměřená monografie  „Experimentální hypnóza“. Zabývá se především psychoterapií, zejména neuróz, hypnózou a sexuální terapií. Zasloužil se na počátku 70. let o otevření psychoterapeutického oddělení, které navázalo na tradici středočeské lobečské komunity (18b, podle čísla oddělení v kroměřížské léčebně). Komunitní systém s využitím psychodramatu a psychogymnastiky byl určitým ostrovem svobody v tehdejším bolševickém Československu. Umožnil stáž celé řadě psychologů, ovšem v roli pacientů, tedy " na vlastní kůži." Kroměřížská komunita se věnovala především léčení neurotických poruch. Přednáší na MU a UP, věnuje se publikační činnosti. V roce 2002 mu byla olomouckou univerzitou udělena Cena Františka Palackého za celoživotní dílo v oblasti klinické psychologie.

Profily lektorů
Mgr. Šárka Bezvodová (1956)
Absolvent dvouoborového studia pedagogika-psychologie a jednooborové psychologie. Atestovaný klinický psycholog s mnohaletými zkušenostmi v psychoterapii a hypnoterapii. Absolventka sebezkušenostního výcviku SUR, výcviku Hypnóza I.-II. a International European Drug Abusm Treatment Training Projekt – University of California. Autorka a lektorka dlouhodobého projektu „Relaxační a imaginativní techniky“. Dlouholetá lektorka sebezkušenostního výcviku SUR. Má zkušenost se supervizí v protidrogové komunitě. Na soukromé psychosomatické klinice vedla neurotické oddělení a denní stacionář. Má dlouholetou zkušenost s terapií a diagnostikou závislostí. Vedla kurzy zaměřené na zvládání stresu v psychicky náročných profesích (např. Řízení letového provozu).  V současné době provozuje soukromou ordinaci. Zaměřuje se na psychické poruchy neurotického okruhu, psychosomatiku a poruchy osobnosti. V psychoterapii pracuje běžně s relaxačními technikami a hypnózou.

PhDr. Karel Gawlik (1937)
atestace z klinické psychologie 1984, specializační průprava z psychoterapie 1998 výcvik v hypnóze a AT Kroměříž 1972 I, 1974 II, 1984 III., aktivně působil i jako lektor. Kromě hypnózy a autogennímu tréninku se v rámci psychoterapie věnuje muzikoterapii. V klinické praxi se věnuje psychodiagnostice i psychoterapii dospělých se zaměřením na psychosomatiku.

PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D. (1977)
Vysokoškolský učitel (FF MU) s privátní terapeutickou praxí (Brno, Bystřice pod Hostýnem). Od roku 2012 vedoucí Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Absolvent psychoterapeutického výcviku INTEGRA IV. a výcviku v hypnoterapii I. a II. stupně (prof. Kratochvíl). Supervidován v kontextu práce s imaginací (dr. Zezulka) a neurorehabilitace (dr. Gaál). Autogenní trénink (spolu s dalšími relaxačními, imaginativními či koncentrativními postupy a technikami) využívá v psychologické/terapeutické praxi, při vysokoškolské výuce i v rámci dalších lektorských/seberozvojových aktivit (např. v práci s kreativitou – Master of Creativity and Innovation, DTO CZ).

MUDr. Zdeněk Kaplan Ph.D. (1973)
během studií medicíny na LF MU v Brně se aktivně věnoval autogennímu tréninku pod vedením prof. Bouchala, po promoci na LF medicínské odborné vzdělání završil I. (1999) a II. (2004) atestací v oboru chirurgie, dále doktorandskou disertační zkouškou v oboru onkologie (2005). Paralelně rozvíjí vzdělání v hypnóze - výcvik Hypnóza I.(2011) a Hypnóza II. (2012).
V klinické praxi se kromě všeobecné chirurgie a onkologie věnuje hypnoterapii v chirurgii a při onemocnění kožních, a dále léčbě méně obvyklých tělesných i psychických potíží, které nespadají do standardních léčebných kategorií.

Mgr. Lenka Procházková (1972)
Studium jednooborové psychologie na FF MU, zařazena do postgraduální přípravy k atestaci z klinické psychologie. Dlouhodobé výcviky: Integrativní psychoterapie (IPIPAPP), Gestalt terapie(Institut Dialog). Krátkodobé: Krizová intervence, Práce s tělem v psychoterapii, Neverbální techniky-Psychogymnastika, Autogenní trénink, Hypnóza I. a další. Od roku 2001 kontinuálně lektorka seminářů Relaxačních technik, Autogenního tréninku, Komunikačních dovedností a Psychogymnastiky. V klinické praxi se věnuje zejména psychoterapii dospělých se zaměřením na psychosomatiku. V rámci působení na somatickém oddělení zařazuje do psychoterapeutické péče o pacienty canisterapii.

Mgr. et Mgr. Veronika Víchová (1975)
Po studiu psychologie na UK Praha a MU Brno získala atestaci z klinické psychologie a funkční specializaci z psychoterapie. Ukončené výcviky: SUR K7, Systemický a konstalační výcvik, Supervizní skupina ČIS, Traumaterapie EMDR, Hypnoterapie I. a II. (Prof. S. Kratochvíl) a Autogenní trénink  I.-II. (Doc. J.Hašto). Aktuálně ve výcviku KIP a Supervizním výcviku. V klinické praxi se věnuje dospělým se zaměřením na závislosti a léčbu traumatu. AT se věnuje výzkumně (př. Využití řízené relaxace při IVF, 2002) a zejména v klinické praxi (přímá práce s klienty, supervize kolegů). Rozšíření metody podporuje lektorsky i v rámci přednáškových aktivit.


Všichni terapeuté pracují pod supervizí a dodržují etický kodex. 

Žádné komentáře:

Okomentovat