úterý 11. března 2014

Konference

1.KONFERENCE :
 „Autogenní trénink  - cesta relaxace a imaginace“

Srdečně Vás zveme na 1. česko-slovenskou konferenci

„Autogenní trénink – cesta relaxace a imaginace“

konanou u příležitosti 130. Výročí narození J. H. Schultze

dne 20.června 2014 v Praze.

Prosím poznamenejte si tento termín a sledujte aktuální informace na www.autogennitrenink.cz
Cílem konference je připomenout kvalitní evropskou relaxační a seberozvojovou techniku – Autogenní trénink. Rádi bychom vytvořili prostor pro výměnu zkušeností a diskusi v oblasti relaxací a imaginací.
Hlavní přednáška:  Autohypnóza a autogenní trénink
Hlavní přednášející: Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl CSc.

Pozvání na konferenci přijali: MUDr. Zdeněk Kaplan, PhDr.Zuzana Novosadová, PhDr. Katarína Hadasová, PhD., PhDr. Karel Gawlik, Mgr. Šárka Bezvodová, Mgr. Lenka Procházková a další.
Konferenci připravuje Pracovní skupina pro autogenní trénink Sekce pro hypnózu ČLS JEP Praha.
Zájemci o aktivní a pasivní účast, pište na: veronika.vichova@gmail.com
Kredity AKP a ČAS v jednání.
Uzávěrka příspěvků je 30.4.2014.

www.atrenink.cz

Kontakt

EXEDRA CZ o.s.
Záhřebská 3
120 00 Praha 2
IČO 266 57 643
č. účtu: 2022/5500 Raiffeisen bank

Aktivity Pracovní skupiny pro autogenní trénink Sekce pro hypnózu Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti J.E.Purkyně jsou podporovány občanským sdružením EXEDRA CZ, které se zaměřuje na komplexní péči o člověka formou poradenství a kurzů. Jedná se o neziskovou organizaci. 

Koncepce loga

Koncepce loga


Kruh je pro nás symbol dokonalosti a sjednocení. Střed uprostřed symbolizuje cestu do svého středu, do svého nitra. Jsme teprve na cestě, proto náš kruh není dokonalý a rádi se staneme Vašimi průvodci na počátku cesty a pak v duchu autogenní tradice jde každý sám, svobodně, svým tempem, podle svých potřeb a možností. Modrá barva loga symbolizuje svobodu vstoupit na tuto cestu i modravé dálky jako perspektivu, kterou vidíme před sebou než projdeme (někdy na trpělivost a důslednost náročným nácvikem základního stupně), postupně Vám nabídneme další barvy: zelená symbolizuje život a zaměření se na vyšší stupeň AT, oranžová nás provede společnými i odlišnými prvky AT, jógy, relaxací a imaginací, žlutá nám pomůže se zaměřit na práci s klientem a červená je určena lektorům. Postupně se přiblížíme ke spektru všech barev. Základní nabídku již znáte, rozhodnutí je na Vás.

Pro zaváděcí období loga bude užívána verze i s nápisem:

Kurzy autogenního tréninku

Nejbližší kurz se koná: Beroun již 29.3.2014
Brno  již 11.4.2014
Pořádáme kurzy pro odborníky i veřejnost. Cílem kurzů je osvojení si nebo prohloubení autogenního tréninku (AT).
Kurzy jsou určené: lékařům, psychologům, psychoterapeutům, zdravotním sestrám, učitelům, sociálním pracovníkům i zájemcům o osobní rozvoj nebo léčbu sebe sama. Kurzy zahrnují  teorii, metodiku a sebezkušenost ve skupině .Možnost zažití závěrečné skupinové hypnózy na podporu a urychlení nácviku AT. Pracujeme v malých skupinách do 12-ti účastníků. Kurzy jsou schválené AKP a ČAS. O absolvování obdržíte certifikát.
Jedinečnost kurzů autogenního tréninku (AT)
  • Preference autosugestivního způsobu nácviku AT dle Schultze (samostatný nácvik v mezidobí s metodickým vedením lektorů)
  • Skupinová hypnóza usnadní a urychlí nácvik a osvojení AT
  • Skupinový „sharing“ podporuje efekt nácviku
  • Odbornost je zaručena dlouholetými klinickými zkušenostmi lektorek s hypnózu a autohypnózou a garancí výboru Sekce pro hypnózu PS ČLS JEP.

Kurz
Cíl
Nejbližší kurzy
Omezení
Základní stupeň AT
Osvojení základního stupně AT.
Beroun 29.3.
Brno  11.4.
Praha –podzim 2014
žádné
Vyšší stupeň AT
Osvojení VS AT.
Praha –podzim 2014
Absolvent ZS AT + sebezkušenost min 4-6 měsíců
AT- jóga, relaxace, imaginace
Porozumění postavení AT s rámci relaxačních a imaginativních metod. Společné a odlišné.
Praha- jaro 2015
Absolvent VS AT
AT – práce s klientem
Po vlastní sebezkušenosti  chceme terapeutům pomoci v jejich vlastní práci s klienty, indikace a kontraindikace, zkušenosti z praxe, vhodné postupy.
Praha – podzim 2015
Absolvent VS AT + praxe 1rok s klientem
AT – lektorský
Podmínkou rozvoje metody a jejího správného provádění je stabilní tým lektorů. Pokud máte zájem vyučovat AT, tak kurz je určen právě Vám.
Praha – po naplnění skupiny.
Pouze pro lékaře a psychology s praxí 5 let (sebezkušenost + provádění AT s klienty)


Na vyžádání Vám rádi zašleme harmonogram a program kurzu, informace o ceně (stačí, když nám napíšete: veronika.vichova@gmail.com). Cena kurzu je vždy uvedena při přihlašování v rezervačním systému. Kurzové materiály včetně seznamu doporučené literatury obdržíte na místě. K zapůjčení. Karimatky, deky, polštářky a další kurzové potřeby.  Na kurz si prosím přineste: psací potřeby, přezůvky. Doporučujeme pohodlné oblečení. Základní občerstvení (káva, čaj, sušenky) bude zajištěno v průběhu celého kurzu. 


Co je autogenní trénink?
Autogenní trénink (AT) je evropskou,  tradiční a nejrozšířenější tréninkovou metodou založenou na relaxaci. Stejně jako ostatní relaxační metody vychází z poznatků o vzájemné souvislosti mezi třemi faktory: psychickou tenzí, funkčním stavem vegetativní nervové soustavy a napětím svalstva.
Jelikož tonus kosterního svalstva lze vůlí měnit, je zde dána možnost využití záměrné svalové relaxace k dosažení psychického uvolnění i k ovlivnění orgánových funkcí řízených vegetativní nervovou soustavou. Relaxovaný stav při omezení zevních podnětů s pohroužením se do duševního klidu je zároveň vhodný pro autosugestivní ovlivnění, jehož účinky při častém opakování přesahují a umocňují dosah prosté relaxace. Metodu autogenního tréninku vypracoval berlínský neurolog a psychiatr J. H. Schultz (1884-1970), který vedle analytických přístupů zdůrazňoval význam tzv. aktivně klinických metod: hypnózy, sugesce, relaxace a tréninku.
Účinnost autogenního tréninku byla opakovaně výzkumně prokázána nejen pro zvládání stresu a prožitek relaxace, zlepšení koncentrace a učení, ale je velmi vhodný pro léčbu psychosomatických obtíží (např. poruchy spánku, bolesti). Má potenciál jako sebepoznávací a seberozvojová metoda.
Nácvik, který standardně probíhá pod vedením terapeuta, např. psychologa po jednotlivých krocích, směřuje k tomu, aby byl klient schopen cvičit AT sám, bez vedení. Cílem kurzu je skutečný autogenní trénink v pravém významu toho pojmu, abyste při cvičení byli nezávislí, autonomní. Vydejte se s námi do svého středu.


Autor AUTOGENNÍHO TRÉNINGU Johannes Heinrich Schultz se narodil roku 1884 v dolnosaském Göttingenu, kde jeho otec byl profesorem teologie. Studium medicíny zahájil ve švýcarském Lausanne a dokončil v rodném Göttingenu. Od začátku se věnoval neurologii a psychiatrii- doposud nejčastější kombinaci v německy mluvících oblastech. Od roku 1912 působil jako asistent na psychiatrické klinice v Jeně. V době prvé světové války byl vedoucím neurologického oddělení pro zranění hlavy. Pak převzal vedení vojenského sanatoria pro vojáky s duševními problémy a válečnými traumaty. Tam se věnoval cíleně hypnóze, při jejímž provádění spontánně zjistil, že řadu fenoménů lze vyvolat i bez hypnotického stavu.  Pak v roce 1920 převzal jako šéflékař sanatorium Bílý jelen v Drážďanech. Tam vzniká systematická práce na jím nazývaném racionálním autosugestivním tréninku. Své poznatky zveřejnil na II. psychoterapeutickém kongresu, konaném ve dnech 24.- 30.dubna 1926  v Bad Nauheim. Od roku 1928 pak byla jeho metoda pojmenována oficiálně - Autogenní trénink.
Prvou knihu, stejně pojmenovanou vydal v roce 1930. Po nástupu fašismu se zastavilo šíření jeho metody. Teprve po druhé světové válce v padesátých letech se tato technika dostala za hranice Německa a začala rychle šířit od roku 1953 dál. Knižně byl jeho AT vydán nejprve ve španělštině v r 1954, v roce 1958 vyšel francouzsky o rok později v angličtině. Do češtiny byl jeho AT přeložen a vydán poprvé v roce 1969 v Avicenu.  Zcela originální je česká příručka MUDr Karla Vojáčka která  byla vydána v na svou dobu neuvěřitelně vysokém nákladu také v Avicenu v počtu 30 tisíc výtisků v roce 1988. Další kniha věnovaná AT pak vyšla v roce 2004 v Tritonu. Tu napsal ji Jozef Hašto. Největšího rozšíření, dosáhl AT v Německu, kde jen tzv. Handbuch  Autogenes Training jehož hlavním autorem byl lékař  Bernt Hoffmann (od 1.vydání knihy v roce 1977 do roku 2009 kniha vyšla v neuvěřitelných 18.vydáních). V českých psychoterapeutických učebnicích popsal AT Stanislav Kratochvíl, nejpodrobněji v jeho Psychoterapii z roku 1976. Ten se také začal od roku 1970 věnovat výcviku na kursech  hypnoterapeutů  konaných každoročně v PL Kroměříž.

 (výňatek z přednášky Dr. Karla Gawlika, s laskavým svolením zkrátila a upravila Mgr. V. Víchová)

O nás


Kdo jsme? Autentičtí pokračovatelé Schultzovy metody autogenní trénink

V rámci Sekce pro hypnózu PS ČLS JEP vznikla na jaře 2013 Pracovní skupina pro autogenní trénink. Garantem se stal Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl. Skupina je složena z klinických psychologů a lékaře (Mgr. Šárka Bezvodová, PhDr. Karel Gawlik, PhDr. Pavel Humpolíček, PhD.,  MUDr. Zdeněk Kaplan, Mgr. Lenka Procházková a Mgr. et Mgr. Veronika Víchová). Hlavním cílem je osvěta v rámci tradiční evropské relaxační metody „Autogenního tréninku“ dle J. H Schultze. Od ledna 2014 nabízíme kurzy Autogenního tréninku (schválené AKP a ČAS) od základního stupně přes vyšší stupeň až k návazným relaxačním technikám a imaginacím. Pro absolventy je pak určen kurz Autogenní trénink- práce s klientem.  Pro lékaře a psychology pak kurz lektorský.
U příležitosti 130. Výročí narození J.H. Schultze si Vás dovolujeme pozvat 20.6.2014 na konferenci věnované Autogennímu tréninku a relaxačním metodám s názvem: „Autogenní trénink- cesta relaxace a imaginace“.

Jedinečnost kurzů autogenního tréninku (AT)
  • Preference autosugestivního způsobu nácviku AT dle Schultze(samostatný nácvik v mezidobí s metodickým vedením lektorů)
  • Skupinová hypnóza usnadní a urychlí nácvik a osvojení AT
  • Skupinový „sharing“ podporuje efekt nácviku
  • Odbornost je zaručena dlouholetými klinickými zkušenostmi lektorek a lektorů s hypnózou a autohypnózou a garancí výboru Sekce pro hypnózu PS ČLS JEP.



Pracovní skupina autogenního tréninku Sekce hypnózy PS ČLS JEP
Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl, CSc. (1932)- Garant
Nestor české psychoterapie a hypnoterapie, klinický psycholog v PN Kroměříž. Od roku 1970 pořádá každoročně týdenní  kurzy hypnózy  pro lékaře a klinické (příp. poradenské) psychology v Psychiatrické léčebně v Kroměříži. Kvalitní informace nabízí  monografie S. Kratochvíla „Klinická hypnóza“, která vyšla v roce 2009 v  nakladatelství Grada ve 3. aktualizovaném vydání.. (1. vydání z roku  1990  získalo  cenu předsednictva České lékařské společnosti.) V témže nakladatelství vyšla v roce  2011 výzkumně zaměřená monografie  „Experimentální hypnóza“. Zabývá se především psychoterapií, zejména neuróz, hypnózou a sexuální terapií. Zasloužil se na počátku 70. let o otevření psychoterapeutického oddělení, které navázalo na tradici středočeské lobečské komunity (18b, podle čísla oddělení v kroměřížské léčebně). Komunitní systém s využitím psychodramatu a psychogymnastiky byl určitým ostrovem svobody v tehdejším bolševickém Československu. Umožnil stáž celé řadě psychologů, ovšem v roli pacientů, tedy " na vlastní kůži." Kroměřížská komunita se věnovala především léčení neurotických poruch. Přednáší na MU a UP, věnuje se publikační činnosti. V roce 2002 mu byla olomouckou univerzitou udělena Cena Františka Palackého za celoživotní dílo v oblasti klinické psychologie.

Profily lektorů
Mgr. Šárka Bezvodová (1956)
Absolvent dvouoborového studia pedagogika-psychologie a jednooborové psychologie. Atestovaný klinický psycholog s mnohaletými zkušenostmi v psychoterapii a hypnoterapii. Absolventka sebezkušenostního výcviku SUR, výcviku Hypnóza I.-II. a International European Drug Abusm Treatment Training Projekt – University of California. Autorka a lektorka dlouhodobého projektu „Relaxační a imaginativní techniky“. Dlouholetá lektorka sebezkušenostního výcviku SUR. Má zkušenost se supervizí v protidrogové komunitě. Na soukromé psychosomatické klinice vedla neurotické oddělení a denní stacionář. Má dlouholetou zkušenost s terapií a diagnostikou závislostí. Vedla kurzy zaměřené na zvládání stresu v psychicky náročných profesích (např. Řízení letového provozu).  V současné době provozuje soukromou ordinaci. Zaměřuje se na psychické poruchy neurotického okruhu, psychosomatiku a poruchy osobnosti. V psychoterapii pracuje běžně s relaxačními technikami a hypnózou.

PhDr. Karel Gawlik (1937)
atestace z klinické psychologie 1984, specializační průprava z psychoterapie 1998 výcvik v hypnóze a AT Kroměříž 1972 I, 1974 II, 1984 III., aktivně působil i jako lektor. Kromě hypnózy a autogennímu tréninku se v rámci psychoterapie věnuje muzikoterapii. V klinické praxi se věnuje psychodiagnostice i psychoterapii dospělých se zaměřením na psychosomatiku.

PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D. (1977)
Vysokoškolský učitel (FF MU) s privátní terapeutickou praxí (Brno, Bystřice pod Hostýnem). Od roku 2012 vedoucí Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Absolvent psychoterapeutického výcviku INTEGRA IV. a výcviku v hypnoterapii I. a II. stupně (prof. Kratochvíl). Supervidován v kontextu práce s imaginací (dr. Zezulka) a neurorehabilitace (dr. Gaál). Autogenní trénink (spolu s dalšími relaxačními, imaginativními či koncentrativními postupy a technikami) využívá v psychologické/terapeutické praxi, při vysokoškolské výuce i v rámci dalších lektorských/seberozvojových aktivit (např. v práci s kreativitou – Master of Creativity and Innovation, DTO CZ).

MUDr. Zdeněk Kaplan Ph.D. (1973)
během studií medicíny na LF MU v Brně se aktivně věnoval autogennímu tréninku pod vedením prof. Bouchala, po promoci na LF medicínské odborné vzdělání završil I. (1999) a II. (2004) atestací v oboru chirurgie, dále doktorandskou disertační zkouškou v oboru onkologie (2005). Paralelně rozvíjí vzdělání v hypnóze - výcvik Hypnóza I.(2011) a Hypnóza II. (2012).
V klinické praxi se kromě všeobecné chirurgie a onkologie věnuje hypnoterapii v chirurgii a při onemocnění kožních, a dále léčbě méně obvyklých tělesných i psychických potíží, které nespadají do standardních léčebných kategorií.

Mgr. Lenka Procházková (1972)
Studium jednooborové psychologie na FF MU, zařazena do postgraduální přípravy k atestaci z klinické psychologie. Dlouhodobé výcviky: Integrativní psychoterapie (IPIPAPP), Gestalt terapie(Institut Dialog). Krátkodobé: Krizová intervence, Práce s tělem v psychoterapii, Neverbální techniky-Psychogymnastika, Autogenní trénink, Hypnóza I. a další. Od roku 2001 kontinuálně lektorka seminářů Relaxačních technik, Autogenního tréninku, Komunikačních dovedností a Psychogymnastiky. V klinické praxi se věnuje zejména psychoterapii dospělých se zaměřením na psychosomatiku. V rámci působení na somatickém oddělení zařazuje do psychoterapeutické péče o pacienty canisterapii.

Mgr. et Mgr. Veronika Víchová (1975)
Po studiu psychologie na UK Praha a MU Brno získala atestaci z klinické psychologie a funkční specializaci z psychoterapie. Ukončené výcviky: SUR K7, Systemický a konstalační výcvik, Supervizní skupina ČIS, Traumaterapie EMDR, Hypnoterapie I. a II. (Prof. S. Kratochvíl) a Autogenní trénink  I.-II. (Doc. J.Hašto). Aktuálně ve výcviku KIP a Supervizním výcviku. V klinické praxi se věnuje dospělým se zaměřením na závislosti a léčbu traumatu. AT se věnuje výzkumně (př. Využití řízené relaxace při IVF, 2002) a zejména v klinické praxi (přímá práce s klienty, supervize kolegů). Rozšíření metody podporuje lektorsky i v rámci přednáškových aktivit.


Všichni terapeuté pracují pod supervizí a dodržují etický kodex.